Pěkné panelákové kuchyně

Měsíční archív: Listopad 2012

Kuchyňské spotřebiče

Kuchyně by nebyla kuchyně, kdyby neměla kvalitní spotřebiče, které nejen že usnadňují přípravu každodenního jídla, ale jsou i praktické co do svého umístěni v kuchyni. V poslední době jsou nejvíce oblíbené spotřebiče zabudované, které jsou navrženy přímo na míru vaší kuchyni a prostoru, který máte k dispozici.

Mezi kuchyňské spotřebiče lze zařadit skutečně vše od myčky na nádobí a indukční desky až po topinkovače nebo elektrické kráječe chleba. Na výběru všech kuchyňských spotřebičů i na jejich umístění bychom si měli dát záležet především. Samotnou montáž by pak měl provádět pochopitelně zkušený odborník.

Spotřebiče do moderní kuchyně

V první řadě si je nutné uvědomit, že kuchyňský spotřebič by měl být našim pomocníkem nikoliv přítěží, která bude práci v kuchyni jen a jen prodlužovat. Například co se týče myčky na nádobí. Měla by být umístěna v blízkosti dřezu, abychom se špinavým nádobím, ze kterého ještě kape voda po oplachování, nechodily po celé kuchyni a tak nenadělali více škody, než užitku. V případě, že si necháváte kuchyni navrhnout v nějakém kuchyňském studiu, vždy vám budou poskytnuty odborné rady, jak a kam umístit jednotlivé spotřebiče. Odborníci totiž vědí, co kam patří a jak moc se pro vás stane nová kuchyně praktická.

Pamatovat byste měli i na kvalitu spotřebičů, která pochopitelně odpovídá i ceně. Vybírat si můžete z předních výrobců, kteří vás rozhodně překvapí svými moderními technologiemi.

Vložil Elektrické příslušenství | Štítek , , , , | Zanechat komentář

Kuchyňské dřezy

Kuchyňský dřez a kuchyňská baterie jsou dvě věci, které rozhodně v kuchyni nemohou chybět. I když máte v kuchyni oblíbenou myčku na nádobí, stejně budete dřez potřebovat. Jeho výběru byste měli věnovat pozornost stejně, jako výběru baterie a měli byste se zaměřit na kvalitní dřezy, které nevyžadují příliš velkou údržbu.

Například nerezové dřezy můžete vidět ve většině starších domácností, které zatím neřešily výměnu. Nerezové dřezy jsou sice snadné na údržbu a jsou poměrně hygienické, ale je na nich vidět každá kapka vody, kterou ihned neutřete a pokud máte tvrdou vodu, pak je to úplná tragédie.

Kuchyňský dřez byste měli vybírat samozřejmě dle praktičnosti, ale hlavně byste měli brát zřetel na to, zda se dřez hodí k samotné kuchyni a k použitým materiálům kuchyně.

 • Keramické dřezy
 • Nerezové dřezy
 • Rohové dřezy
 • Granitové dřezy
 • Dvojdřezy
 • Celoplošné dřezy
 • Dřezy s odkapem a vaničkou
 • Kulaté dřezy

Pozornost věnujte i velikosti a hloubce dřezu, mimo jiné i jeho umístění. Například rohové dřezy jsou v mnoha domácnostech moderním výdobytkem, ale co se týče praktické stránky celé věci, tak na něj lze zapomenout. Praktické nejsou, navíc vlhkost nepůsobí dobře na stěnu, pokud na ní nejsou položeny kachličky. Montáž kuchyňského dřezu je poměrně jednoduchá a během několika minut ji jistě zvládne každý alespoň trošku zručný instalatér. Obrátit se na kuchyňské studio rozhodně není špatným řešením, kterého byste později litovali.

Vložil Vodovodní příslušenství | Štítek , , , , | Zanechat komentář

Kuchyňské grily

Grilování už dávno není jen typickou letní oblíbenou aktivitou, kdy se během dne sejdou v příjemném přírodním prostředí kamarádi, rodina a usedají ke společnému stolu.

Grilování masa, ovoce a zeleniny je v létě příjemné a vy si ho s kuchyňskými grily můžete užít dokonce i v zimě doma. Kuchyňský gril v sobě skrývá jisté výhody a přednosti, lze mluvit ale i o negativech, o kterých možná ještě nevíme.

Výhody a nevýhody kuchyňských grilů

Výhodou, o které v žádném případě nelze pochybovat je pohodlí domova, žádný vítr, někteří z nás by dokonce mohli brát, jako značnou výhodu nemuset rozdělávat předem oheň v grilu. Kuchyňský gril je totiž elektrický, stačí ho dát do zásuvky a během dvou minut můžete grilovat první porce masa. S grilem můžete grilovat prakticky všude. Na stole, na lince, na balkóně, zkrátka a dobře tam, kam vám dostane elektřina. Při výběru grilu byste si měli v první řadě ujasnit, pro kolik lidí budete obvykle grilovat.

Pokud pro celou rodinu, pak bude pro vás lepší volba větší gril, se kterým ani nebude tolik starostí během přípravy jídla. Kuchyňský gril by měl mít většinu svých dílů snadno omyvatelných, mimo jiné je lze mít v myčce na nádobí, měl by být vybaven odkapávačem na omastek a grilovací deska by měla být kvalitní. Obvykle je teflonová a tak je nutné používat i speciální grilovací náčiní, kterým nepoškodíme povrch.

Vložil Vybavení do kuchyně | Štítek , , , | Zanechat komentář

Kuchyňské pracovní desky

Pracovní deska – kuchyňská linka je nejpoužívanějším místem v kuchyni. Právě proto by měla splňovat hned několik požadavků a to nejen na kvalitu, jako takovou.

Zároveň byste se měli před koupí ujistit, že na desce nebudou některé barevné potraviny zanechávat stopy. Na některých pracovních deskách totiž i obyčejná červená paprika nebo rajčata zanechávají stopy a to není dobře. Vybírat si můžete hned z několika různých materiálů pracovních desek a z několika designových provedení.

Vzhledově by se deska měla dokonale hodit například ke skříňkám, které jsou v kuchyni rovněž nezbytné, ale i k celkovému vzhledu prostoru a malbě. Některé nabízené materiály jsou odolnější, některé naopak méně odolné a tak se i svou cenou pohybují někde jinde. Drahá deska ale nezaručuje, že je ta nejlepší a nebudete ji muset měnit do konce života.

Před koupí se ujistěte, že je deska odolná proti oděru, že i kdybyste omylem po ní přejeli ostrým nožem, že nezůstane patrná stopa. Co se týče materiálů, měli by být nejen kvalitní, ale i pohodlný co se týče údržby. Například desky z nerezových materiálů vypadají dobře, ale bohužel je na nich sebemenší kapka vody vidět. Nehodí se do domácnosti s tvrdou vodou.

Jak by teda měla vypadat taková pracovní plocha, která vám bude sloužit k přípravě každodenní jídel pro celou rodinu?

 • Odolná vůči mechanickému poškození
 • Odolná proti vysokým teplotám
 • Odolná proti chemikáliím
 • Vyrobena z kvalitních materiálů
 • Snadno omyvatelná a udržovatelná
 • Pevná, odolná proti vodě
Vložil Pracovní desky | Štítek , , , | Zanechat komentář

Dvířka ke kuchyňské lince

Kuchyňská linka je vždy umístěna tak, že se pod ní nachází hned několik skříněk, které slouží, jako úložné prostory na nádobí či jiné potřeby do kuchyně.

Prakticky vzato do nich můžete uložit vše, co se vám zamane, nebo co právě nepotřebujete mít po ruce na lince. Dvířka byste měli vybírat hlavně v souladu s materiály a designovým zpracováním kuchyňské linky a okolních doplňků v kuchyni.

Dvířka do moderní kuchyně

U moderních kuchyní se nejčastěji můžeme setkat s materiály lakovanými nebo dvířka s ochrannou folií.

Povrchová úprava by se možná mohla zdát na první pohled nedůležitá, ale opak je v tomto případě pravou. Dobrá povrchová úprava kuchyňských dvířek totiž zajišťuje i snadnou údržbu, která je v kuchyni víc, než jen důležitá.

Dvířka potažená folií

Dvířka potažená folií stala v poslední době oblíbená nejen díky svému vzhledu, ale i díky právě již zmíněné údržbě. Jsou snadno omyvatelná a tak můžete ve své kuchyni udržovat pravidelný pořádek a úklid. Skrývají v sobě ale i několik dalších výhod, jako je vysoká odolnost proti oděru, dlouhá životnost, ani po několika letech nevypadají zastarale, jsou odolné proti vlhkosti a vodě a můžete je čistit kterýmikoli čisticími prostředky, které běžně pro úklid používáte. Dvířka potažená folií jsou cenově dobře dostupná, hodí se do každé kuchyně bez ohledu na to, jestli bydlíte v rodinném domě nebo v paneláku.

Vložil Nábytek | Štítek , , , | Zanechat komentář

Kuchyňské baterie

Každému je známo, že jednou z nejdůležitějších součástí kuchyně je kuchyňský dřez, ke kterému taky neodmyslitelně patří kuchyňská baterie. Právě díky ní si můžeme opláchnout ovoce a zeleninu, umýt si špinavé ruce od těsta, případně umýt nádobí po dobrém rodinném obědě. Jak ale takovou baterii vybrat, aby vydržela co nejdéle a nebyly s ní během užívání žádné potíže?

Jak správně vybrat kvalitní kuchyňskou baterii

Při výběru pamatujte na to, že u dřezu budete trávit poměrně dost času i přes to, že máte k dispozici myčku na nádobí.

Baterie by tak měla být snadno ovladatelná, umístěna v dobré poloze, dostatečně praktická a umístěna v adekvátní výšce. Kuchyňská baterie by měla být umístěna výš, než jakékoli jiné potřeby v kuchyni. Měla by být výš, než je kuchyňská linka, výš než dřez a zároveň bychom se k ní neměli snižovat, abychom pustily vodu. Praktičnost ale není jedním z nejdůležitějších faktorů. Zaměřit byste se měli i na celkový vzhled i design kuchyňské baterie a dřezu. Baterie a dřez by měli být vybírány v souladu, materiály by se k sobě měli vzhledově hodit a pochopitelně by měli být i velmi odolné – proti korozi a vodnímu kameni hlavně.

Barevný povrch dřezu a baterie by měl být stejný – alespoň tak doporučují designéři. Vodovodní kuchyňská baterie není totiž jen nezbytnou potřebou, ale i dobrým doplňkem, který vynikne v každé kuchyni. Vodovodní baterie jsou nabízeny i v různých cenových relacích, od prvotřídních výrobců, až po klasické levné a praktické baterie.

Vložil Vodovodní příslušenství | Štítek , , , | Zanechat komentář

LED osvětlení kuchyňské linky

Kuchyňská linka by mimo své kvality a snadné údržby měla mít i kvalitní osvětlení, které by usnadňovalo přípravu jídel i dobré vidění nečistot. V zásadě tak máme hned několik možností, jak svou kuchyňskou linku snadno, rychle a levně osvětlit.

Na druhou stranu si ale můžeme vybírat i z řady dražších svítidel, která budou linku dokonale doplňovat. V poslední době se oblíbeným osvětlením staly LED pásky, lišty nebo profily, které zajišťují dobré a zároveň úsporné osvětlení nejdůležitější části kuchyně.

LED pásky, lišty, profily nad kuchyňské linky

Jedná se o nejjednodušší osvícení kuchyně, jaké vůbec může být. Nejde jen o jednoduchou montáž a instalaci, ale i o samotnou cenu osvětlení. Navíc LED osvětlení vyzařuje klidnou bílou barvu, která působí dobrým dojmem. Na výběr je ze studené bílé a bílé, která vyzařuje teplým dojmem.

Světelný výkon závisí především na počtu čipů v pásce a na typu osvětlení. Při výběru na vlastní pěst byste si měli dát pozor především na osvětlení, které je určeno do kuchyní. Právě taková světla splňují veškeré bezpečnostní požadavky, jsou odolné a bezpečné. Montáž LED kuchyňského pásku je velmi jednoduchá, během několika minut si tak můžete kuchyňskou linku osvítit za pomoci návodu, který najdete dokonce i na internetu.

LED pásky je možné zkracovat, pokud by byl příliš dlouhý a nejobtížnějším krokem celé montáže je připojení na napájení a na spínač, kterým budeme světlo zapínat a vypínat.

Vložil Elektrické příslušenství | Štítek , , , , | Zanechat komentář

Sektorové kuchyňské linky

Sektorové kuchyňské linky jsou vhodné hlavně do panelových domů a to nejen díky své snadné montáži, ale i díky své poměrně nízké ceně, která ale odpovídá kvalitě. Sektorová kuchyně i linka se sestavuje až přímo na místě z předem definovaných modulových dílů, proto se někdy sektorové linky nazývají modulové.

Ideální kuchyně do paneláku

Sektorové kuchyňské linky jsou vyráběny hlavně do malých, panelákových prostor. Do rodinného domu byste si je asi těžko pořídily, i když by vás možná na první pohled uchvátila jejich cena.

Ta je poměrně nízká, je nutné ale přihlédnout i k tomu, že i na výrobu je potřeba méně materiálu. Sektorová linka stejně, jako každá jiná linka z různého materiálu splňuje veškeré požadavky na kvalitu, odolnost a samozřejmě na snadnou údržbu a zdravotní nezávadnost. Sektorové kuchyňské linky je vůbec nejlepší vybírat s odbornou pomocí, která vše navrhne přímo u vás doma. Vy si pak už jen vyberete materiály a barvy, ve kterých by měla linka a celá kuchyně být.

Nezapomeňte, že se linka musí dokonale hodit k celé kuchyni. Sektorové kuchyně jsou v nabídce řady výrobců, kteří vás nabízí i zpracování původního návrhu ve 3D. Kuchyně jsou sice panelákové, levné, ale zato vypadají velmi dobře a na jejich výrobu jsou použity odpovídající materiály.

Vložil Levné kuchyně | Štítek , , , , | Zanechat komentář

Sada kuchyňských nožů

Nůž je nezbytnou součástí vašeho vybavení do kuchyně. Nejen, že potřebujete kvalitní sadu nožů, se kterými se bude každý hlavní chod připravovat velmi snadno, ale musíte se o své nože i dobře starat a pečovat o ně. Některé nože nejsou vhodné do myčky a vy to možná ještě ani netušíte. Jak tedy vybrat správně sadů nožů aniž byste prohloupily?

Jak vybrat správné nože

Nikde není dáno, že kvalitní nože musí být vždy jen velmi drahé nože, i když cena také hraje svou roli. U nožů je ale dáno, že jejich cena odpovídá jejich kvalitě, taky životnosti, mimo jiné k nim tak budete pravděpodobně přistupovat i vy sami. Kvalita nože se rozhodně nedá odhadnout na první pohled, s největší pravděpodobností tak zjistíte až za několik týdnů užívání. Pozor byste si měli dát zejména při pohledu na samotnou konstrukci nože a na kvalitu již zmíněné konstrukce.

V budoucnu by se totiž mohl objevit problém, který trápí řadu z nás a to je oddělení se čepele od rukojeti. Pokud bude rukojeť pevná – i kdyby, by měla být z plastových materiálů, pak budete pravděpodobně bez obav a problémů používat svůj nůž. S tím je spojena i otázka záruky. Výrobce nože by vám měl zaručit spokojené a optimální užívání nože alespoň několik měsíců.

Jakého výrobce si vyberete vy, je skutečně jen na vás, na trhu je jich poměrně dost a navíc si můžete vybírat i z těch více známých, u kterých je mnohdy větší záruka spokojenosti.

 

Vložil Vybavení do kuchyně | Štítek , , , | Zanechat komentář

Pracovní desky na kuchyňské linky

Pracovní deska je nejpoužívanější částí kuchyně a tak je potřeba, aby splňovala veškeré požadavky nejen na kvalitu, ale i na odolnost. Pracovní desku v kuchyni používáme každý den, ať už si vaříme oběd, večeři nebo jen ranní čaj a kávu pro celou rodinu. Jedná se o nejnamáhavější část vaší kuchyně.

 • Dřevotřískové (postformingové) pracovní desky
 • Pracovní desky z umělého kamene
 • Pracovní desky z žuly a přírodního kamene

Jedny z nejoblíbenějších jsou desky z přírodního kamene, ale jedná se taky o jedny z nejdražších. Tyto přírodní materiály krásně v kuchyni vyniknou, jsou velmi odolné, mají dlouhou životnost na rozdíl od dřeva, ale má i své nevýhody. Za každého ročního období se vám bude zdát kámen studený – to lze vyřešit spodním vyhříváním kamene. Jedny z nejžádanějších vzhledem ke své nízké ceně jsou pracovní desky postformingové, které snesou velkou námahu, vysoké teploty, ale snadno by se mohli poškrábat a tak znehodnotit například nože či jiným ostrým nástrojem.

Jejich další neopomenutelnou výhodou je, že si můžete vybírat hned z několika desítek barev pracovní desky, která se bude do kuchyně hodit. Na škodu ale rozhodně není ani takový zlatý střed a to jsou desky z umělého kamene.

Vynikají hlavně příjemným materiálem už na první pohled, na dotek jsou jemné, hladké a příjemné. Materiál je velmi pevný a tak při zásahu ostrým nástrojem nevzniká prohlubenina. Pokud by se ovšem na desce objevily neznámé defekty, je možné desku znovu přebrousit a vypadá vlastně jako nová.

Vložil Pracovní desky | Štítek , , , , | Zanechat komentář